Social Icons

Pages

17 Mart 2007

Karaköy den Biraz Pera


Karaköy vapur iskelesinden Kuzey'e doğru yuruyunce soldaki sokak içinde kuşatma zamanında Halici kapatan zincirin kuzey ucunun bağlandığı Kastellion kalsinin bodumuna ulaşıyoruz. Simdiki ismi Yeraltı Camii. Gerçekten yeraltında.

Rıhtım caddesinde ilerliyerek Abdülmecit zamanında yapılmış karakol binasini görebilirsiniz. İçinide birgün ziyaret edermiyim bilmiyorum. Ama dışarıdan görünümü fena değil.


Karakolun bitişiğindeki Fransız geçidinden Mumhane Caddesine geçilebiliyor.

Mumhane Caddesi çapraşık işyerleri ile dolu. Bu caddedede bir Güllüoğlu var ama tavsiye etmiyorum. Ben beğenmedim hem baklavalarını hemde çalışanlarını.


Caddeni sonunda ise Kılıç Ali Paşa hamamı ve camii . Bu da yine bir Sinan eseri. Aynı zamanda Kılıç Ali Paşa'nın bu yeri denizden doldurtarak oluşturduğu rivayeti de.


Meclis-i Mebbusan caddesinden devam edince sağ tarafta Nispetiye camii var. Nispetiyenin hemen bitişiği İstanbul Modern . Magnum fotoğraf sergi müzde Osman Hamdi, Çallı ve Abidin Dino, resimlerinide görmeme vesile oldu.

Müzeden Fındıklı ya doğru devam edip Sıraserviler canddesine doğru cıkan merdivenlerden boğazı izlemek mumkün.Galatasaray Lisesinin arka sokağı.
İstiklal Caddesinin iki alt sokağından görüntüler
Dönüş yolunda Boğazkesen caddesi sonunda gözüme takılan bir apartmanve apartman sakini.

Hava güneşli ve şehir kalabalık olduğundan bu haftaki gezi kısa sürdü. İşte googleEarth ten alinmis gezi yolu plani.

Hiç yorum yok: